170 poze   20319 vizite

O noua provocare Sectia Iepuri Asociatia Crisana Oradea

Rasa de iepuri Schwarzgrannen ( iepurele cu ochii negrii)
Iepurii Schwarzgrannen isi au originea in Germania si a fost omologata ca rasa in anii 1960.
Initial au fost creata pentru productia de carne, dar in zilele noastre pot fi vazuti doar in expozitii , dar si acolo in numar limitat.
In Romania rasa de iepuri Schwarzgrannen este mai putin cunoscuta din cauza numarului foarte mic de crescatori care detin aceasta rasa.
In asociatia noastra aceasta este prezenta inca din 2017 si detinuta in momentul de fata de crescatorul Bihorean Razvan Turucz, care in momentul de fata detine un lot de 12 exemplare mature. Incepand din anul 2017 aceasta rasa de iepuri a fost prezentata in 5 expozitii de profil atat din tara cat si din strainatate reusind totodata sa obtina punctaje remarcabile si excelente in expozitii.
Expozitii :
Cupa Crisana 2018- ( femela 96,5 pct,mascul 96,5 pct, femela 96,5 pct, femela 96,5 pct, mascul 97 pct, femela 97 pct )
-Cupa Crisana 2019 – ( mascul 95 pct, femela 96,5 pct,mascul 95 pct, femela 95 pct)
- Expozitia zonala Unirea 2019 ( mascul 95.5 pct, femela 96 pct, mascul 96 pct, femela 95,5 pct, femela 97 pct, femela 95,5 pct )
- Expozitia Nationala a Ungariei 2019 ( mascul 96 pct, femela 96,5 pct, mascul 95,5 pct)
- Cupa Crisana 2020 ( femela 95.5 pct, mascul 97 pct, mascul 96 pct, mascul 97 pct)
Dat fiind faptul ca in tara noastra aceasta rasa este foarte putin cunoscuta printre pasionatii de iepuri , Razvan Turucz vine cu un proiect pentru a promova rasa de Iepuri Schwarzgrannen printre crescatorii Romani si totodata in ai incuraja pe aceastia in cresterea acestei rase si pe teritoriul Romaniei. Acesta Ofera cu titlul gratuit un lot de 10 iepuri (pui si maturi) masculi si femele crescatorilor doritori sa ajute la promovarea si conservarea acestei rase.Iepurii vor fi insotiti de certificate de origine si cu toate tratamentele la zi conform varstei. Doritorii trebuie sa fie cunoscatori in ceea ce priveste cresterea iepurilor de rasa si totodata sa aiba dovada ca sunt inscrisi intr-o asociatie de profil sau vor deveni membrii intr-o asociatie de profil pentru a putea prezenta iepurii in viitoarele expozitii si pentru a putea tatua si inregistra in registrul genealogic iepurii produsi in propriile crescatorii. In acelasi timp se va incerca evitarea consangvinizari prin importul de material genetic strain . Doritorii v-or intra in posesia acestora pana in luna Aprilie , anul in curs.Costurile de transport catre cei doritori va fi suportate de catre acestia .
Cei doritori sunt rugati sa lase un mesaj si v-or fi pusi automat in legatura cu Razvan pentru a discuta pasii care trebuie urmati in vederea intrarii in posesie.
Mai jos aveti prezentate niste poze preluate din expozitiile Europene anterioare dar si poze cu iepurii din crescatoria lui Razvan.
campion european 2
campion European 2018
20201110_174626 (1)

Acest album nu are incă nici un comentariu.